Бавовна – основний текстиль індустрії моди. У кожній шафі, ймовірно, є великий відсоток бавовняних речей. Будь то простий, забарвлений або бавовняна суміш. Бавовна – це натуральне волокно, отримане з бавовнику, використання якого сягає п’ятого тисячоліття до нашої ери.
Що таке бавовна?
Бавовна є штапельним волокном, а це означає, що вона складається з волокон різної довжини. Він виробляється з натуральних волокон бавовнику, що належить до роду Gossypium.
Бавовна в основному складається з целюлози, нерозчинної органічної сполуки, що має вирішальне значення для структури рослин, і є м’яким і пухнастим матеріалом. Бавовняній рослині потрібно багато сонця, тривалий період без заморозків та рясні дощі.
Термін “бавовна” відноситься до частини бавовнику, яка росте в коробочці – оболонці для пухнастих бавовняних волокон. Бавовна прядуть у пряжу, яка потім тчуть, щоб створити м’яку, міцну тканину.
Де з’явилася бавовна?
- Слово «бавовна» походить від арабського слова «кутон». Найраніше виробництво було в Індії, де матеріал почали вирощувати у п’ятому тисячолітті до нашої ери.
- Перша бавовноочисна машина, що є інструментом для відділення бавовняного пуху від насіння рослин, була винайдена в Індії в тринадцятому столітті. Бавовноочисник значно спростив і прискорив виробництво бавовни, допомагаючи волокну поширитися як текстиль, що широко використовується.
- Під час промислової революції, з винаходом нових технологій, таких як прядильна машина Дженні, прядильна машина і прядильний мул, Великобританія стала одним з провідних виробників бавовни. Всі ці прядильні машини дозволяли виробникам прясти бавовну з підвищеною швидкістю.
- Однак саме винахід американцем Елі Вітні механічної бавовноочисної машини призвело до збільшення виробництва цього матеріалу у Сполучених Штатах та Європі. Цей новий інструмент, який швидко та ефективно відокремлював насіння за допомогою машин, скоротив кількість годин ручної праці, необхідної для виробництва стосу бавовни, з 600 до 12 годин. Приблизно в той же час Америка, особливо південні штати, почали виробляти якіснішу бавовну, оскільки волокна стали трохи довшими і міцнішими.
З кількома випадковими падіннями виробництва, наприклад, під час Громадянської війни, Сполучені Штати, як і раніше, залишаються одним з провідних виробників бавовни у світі, поступаючись лише Китаю та Індії.
Де росте бавовна? Рослина росте майже у всіх тропічних і субтропічних регіонах світу, включаючи США, Китай, Індію, Узбекистан, Пакистан, Бразилію та Туреччину.
/>У Сполучених Штатах Техас є найбільшим виробником. Регіон Саут-Плейнс у північній частині штату є найбільшим суміжним районом вирощування бавовни у світі.
Як обробляється бавовна?
Виробництво бавовни дуже складний процес. Від посадки насіння до збирання врожаю та його обробки у бавовноочисній машині.
- У той час як бавовну збирали і відокремлювали вручну раніше, сьогодні більша частина виробництва починається з бавовняної машини (яка збирає всю рослину) або бавовноочисної машини, яка знімає коробочку з рослини.
- Після того, як бавовна зібрана, її упаковують у пакунки і зберігають на полях перед відправкою на очистку.
- На очисних спорудах тюки бавовни очищають і розпушують, щоб відокремити матеріал від бруду, насіння та ворсу.
- Після того, як матеріал пройшов очищення і повністю відокремився від насіння, бавовна-сирець пресується і зберігається, готова до відправки на текстильні фабрики для подальшого виробництва.
- Очищену та розпушену бавовну пропускають через чесальну машину, яка додатково очищає матеріал і формує короткі волокна в довгу нескручену мотузку, готову для прядіння та ткацтва.
4 різних типи бавовни
Існує чотири різні типи бавовни, кожен з яких має свої особливості.
- Бавовна піма. Волокна цього типу вважаються найкращим сортом бавовни у світі, вони дуже м’які та дуже довгі. Він родом із Південної Америки та американського південного заходу. Бавовняна тканина піма дуже затребувана, тому що вона стійка до вицвітання, розриву та зминання.
- Єгипетська бавовна. Дуже схожий на піма. Вони навіть належать до одного наукового класу: gossypium barbadense. Має такі ж стійкі якості, але вирощується в долині річки Ніл в Єгипті.
- Упланд бавовна. Має дуже короткі волокна та складає близько 90% всього світового виробництва бавовни. Урожай росте та вирощується в Центральній Америці, Мексиці, Карибському басейні та південній Флориді.
- Органічна бавовна. Це будь-який вид бавовни, вирощений без застосування хімікатів і з рослин, що не зазнали генної інженерії.
Які властивості бавовни?
Бавовна має низку відмінних характеристик, які роблять її таким популярним волокном у текстильній промисловості.
- М’якість. Бавовняна рослина м’яка і пухнаста, тому тканина часто зберігає це м’яке відчуття.
- Довговічність. Комірчаста структура бавовняної рослини є міцною, створюючи міцну та зносостійку тканину.
- Поглинання. Бавовняна тканина дуже добре вбирає вологу, тому що між бавовняними волокнами є великий простір.
- Добре тримає фарбу. Через свою поглинаючу здатність матеріал дуже легко вбирає фарбу і може бути пофарбований в різні кольори.
- Повітропроникність. Волокниста структура робить його більш дихаючим, ніж синтетичні волокна.
- Нема статичного чіпляння. Бавовна не проводить електрику, тому їй не страшна статика.
6 поширених застосувань бавовни
Бавовна має безліч варіантів застосування у різних галузях промисловості.
- Тканини. Матеріал використовується для виготовлення різних тканин, включаючи полотно, джинсову тканину, дамаську тканину, фланель та багато іншого.
- Одяг. Матеріал є невід’ємною частиною текстильної промисловості в результаті його масового виробництва, м’якості, довговічності та поглинаючої здатності. Його часто використовується для виготовлення футболок, синіх джинсів, плаття, светрів та багато іншого.
- Постільна білизна та рушники. Оскільки бавовна дуже м’яка і добре вбирає вологу, це ідеальна тканина для постелі та рушників, необхідних для вбирання вологи.
- Нижня білизна. З тих же причин з матеріалу роблять зручну та міцну нижню білизну.
- Домашній декор. Також він використовується у всьому будинку для оббивки, штор, килимків, подушок.
- Масло бавовняне. Бавовняне насіння є побічним продуктом процесу виробництва бавовни, а насіння використовується для виробництва бавовняної олії, яка використовується для заправки салатів та маргарину. Його також можна використовувати в косметиці, милі, свічках та багато іншого.
Посібник з догляду за тканиною: як доглядати бавовну?
Бавовну можна прати в машині або піддавати хімічному чищенню. Інструкції різняться залежно від кольору тканини та її складу (наприклад, суміш). Обов’язково ознайомтеся з інструкціями з прання на етикетці.
- Попередньо обробіть будь-які плями перед пранням.
- Стирайте однакові кольори разом, щоб запобігти кровотечі. Темніші кольори слід прати в холодній воді, а світліші кольори можна стирати в теплому або холодному циклі.
- Відбілювач можна використовувати.
- Матеріал має тенденцію сідати, тому, якщо ви шиєте з матеріалу, не забудьте заздалегідь випрати тканину.
- Його можна сушити у сушарці. Майте на увазі, що бавовна легко меніться і дає усадку, тому, якщо ви хочете уникнути усадки, висушіть білизну і швидко вийміть її з сушарки, щоб уникнути зайвих складок.