Носки
13 типів шкарпеток: вибирайте шкарпетки різної висоти та з різних матеріалів
2022-12-07
Лопес
Форма тіла трикутник: поради щодо стилю
2022-12-09
Показати все

Що таке бавовна? Повний посібник з історії, характеристик та використання бавовни

Хлопок

Бавовна – основний текстиль індустрії моди. У кожній шафі, ймовірно, є великий відсоток бавовняних речей. Будь то простий, забарвлений або бавовняна суміш. Бавовна – це натуральне волокно, отримане з бавовнику, використання якого сягає п’ятого тисячоліття до нашої ери.

Що таке бавовна?

Бавовна є штапельним волокном, а це означає, що вона складається з волокон різної довжини. Він виробляється з натуральних волокон бавовнику, що належить до роду Gossypium.

Бавовна в основному складається з целюлози, нерозчинної органічної сполуки, що має вирішальне значення для структури рослин, і є м’яким і пухнастим матеріалом. Бавовняній рослині потрібно багато сонця, тривалий період без заморозків та рясні дощі.

Термін “бавовна” відноситься до частини бавовнику, яка росте в коробочці – оболонці для пухнастих бавовняних волокон. Бавовна прядуть у пряжу, яка потім тчуть, щоб створити м’яку, міцну тканину.

Де з’явилася бавовна?

 • Слово «бавовна» походить від арабського слова «кутон». Найраніше виробництво було в Індії, де матеріал почали вирощувати у п’ятому тисячолітті до нашої ери.
 • Перша бавовноочисна машина, що є інструментом для відділення бавовняного пуху від насіння рослин, була винайдена в Індії в тринадцятому столітті. Бавовноочисник значно спростив і прискорив виробництво бавовни, допомагаючи волокну поширитися як текстиль, що широко використовується.
 • Під час промислової революції, з винаходом нових технологій, таких як прядильна машина Дженні, прядильна машина і прядильний мул, Великобританія стала одним з провідних виробників бавовни. Всі ці прядильні машини дозволяли виробникам прясти бавовну з підвищеною швидкістю.
 • Однак саме винахід американцем Елі Вітні механічної бавовноочисної машини призвело до збільшення виробництва цього матеріалу у Сполучених Штатах та Європі. Цей новий інструмент, який швидко та ефективно відокремлював насіння за допомогою машин, скоротив кількість годин ручної праці, необхідної для виробництва стосу бавовни, з 600 до 12 годин. Приблизно в той же час Америка, особливо південні штати, почали виробляти якіснішу бавовну, оскільки волокна стали трохи довшими і міцнішими.

З кількома випадковими падіннями виробництва, наприклад, під час Громадянської війни, Сполучені Штати, як і раніше, залишаються одним з провідних виробників бавовни у світі, поступаючись лише Китаю та Індії.

Де росте бавовна?

Рослина росте майже у всіх тропічних і субтропічних регіонах світу, включаючи США, Китай, Індію, Узбекистан, Пакистан, Бразилію та Туреччину.
/>У Сполучених Штатах Техас є найбільшим виробником. Регіон Саут-Плейнс у північній частині штату є найбільшим суміжним районом вирощування бавовни у світі.

Як обробляється бавовна?

Виробництво бавовни дуже складний процес. Від посадки насіння до збирання врожаю та його обробки у бавовноочисній машині.

 • У той час як бавовну збирали і відокремлювали вручну раніше, сьогодні більша частина виробництва починається з бавовняної машини (яка збирає всю рослину) або бавовноочисної машини, яка знімає коробочку з рослини.
 • Після того, як бавовна зібрана, її упаковують у пакунки і зберігають на полях перед відправкою на очистку.
 • На очисних спорудах тюки бавовни очищають і розпушують, щоб відокремити матеріал від бруду, насіння та ворсу.
 • Після того, як матеріал пройшов очищення і повністю відокремився від насіння, бавовна-сирець пресується і зберігається, готова до відправки на текстильні фабрики для подальшого виробництва.
 • Очищену та розпушену бавовну пропускають через чесальну машину, яка додатково очищає матеріал і формує короткі волокна в довгу нескручену мотузку, готову для прядіння та ткацтва.

4 різних типи бавовни

Існує чотири різні типи бавовни, кожен з яких має свої особливості.

 1. Бавовна піма. Волокна цього типу вважаються найкращим сортом бавовни у світі, вони дуже м’які та дуже довгі. Він родом із Південної Америки та американського південного заходу. Бавовняна тканина піма дуже затребувана, тому що вона стійка до вицвітання, розриву та зминання.
 2. Єгипетська бавовна. Дуже схожий на піма. Вони навіть належать до одного наукового класу: gossypium barbadense. Має такі ж стійкі якості, але вирощується в долині річки Ніл в Єгипті.
 3. Упланд бавовна. Має дуже короткі волокна та складає близько 90% всього світового виробництва бавовни. Урожай росте та вирощується в Центральній Америці, Мексиці, Карибському басейні та південній Флориді.
 4. Органічна бавовна. Це будь-який вид бавовни, вирощений без застосування хімікатів і з рослин, що не зазнали генної інженерії.

Які властивості бавовни?

Бавовна має низку відмінних характеристик, які роблять її таким популярним волокном у текстильній промисловості.

 • М’якість. Бавовняна рослина м’яка і пухнаста, тому тканина часто зберігає це м’яке відчуття.
 • Довговічність. Комірчаста структура бавовняної рослини є міцною, створюючи міцну та зносостійку тканину.
 • Поглинання. Бавовняна тканина дуже добре вбирає вологу, тому що між бавовняними волокнами є великий простір.
 • Добре тримає фарбу. Через свою поглинаючу здатність матеріал дуже легко вбирає фарбу і може бути пофарбований в різні кольори.
 • Повітропроникність. Волокниста структура робить його більш дихаючим, ніж синтетичні волокна.
 • Нема статичного чіпляння. Бавовна не проводить електрику, тому їй не страшна статика.

6 поширених застосувань бавовни

Бавовна має безліч варіантів застосування у різних галузях промисловості.

 1. Тканини. Матеріал використовується для виготовлення різних тканин, включаючи полотно, джинсову тканину, дамаську тканину, фланель та багато іншого.
 2. Одяг. Матеріал є невід’ємною частиною текстильної промисловості в результаті його масового виробництва, м’якості, довговічності та поглинаючої здатності. Його часто використовується для виготовлення футболок, синіх джинсів, плаття, светрів та багато іншого.
 3. Постільна білизна та рушники. Оскільки бавовна дуже м’яка і добре вбирає вологу, це ідеальна тканина для постелі та рушників, необхідних для вбирання вологи.
 4. Нижня білизна. З тих же причин з матеріалу роблять зручну та міцну нижню білизну.
 5. Домашній декор. Також він використовується у всьому будинку для оббивки, штор, килимків, подушок.
 6. Масло бавовняне. Бавовняне насіння є побічним продуктом процесу виробництва бавовни, а насіння використовується для виробництва бавовняної олії, яка використовується для заправки салатів та маргарину. Його також можна використовувати в косметиці, милі, свічках та багато іншого.

Посібник з догляду за тканиною: як доглядати бавовну?

Бавовну можна прати в машині або піддавати хімічному чищенню. Інструкції різняться залежно від кольору тканини та її складу (наприклад, суміш). Обов’язково ознайомтеся з інструкціями з прання на етикетці.

 • Попередньо обробіть будь-які плями перед пранням.
 • Стирайте однакові кольори разом, щоб запобігти кровотечі. Темніші кольори слід прати в холодній воді, а світліші кольори можна стирати в теплому або холодному циклі.
 • Відбілювач можна використовувати.
 • Матеріал має тенденцію сідати, тому, якщо ви шиєте з матеріалу, не забудьте заздалегідь випрати тканину.
 • Його можна сушити у сушарці. Майте на увазі, що бавовна легко меніться і дає усадку, тому, якщо ви хочете уникнути усадки, висушіть білизну і швидко вийміть її з сушарки, щоб уникнути зайвих складок.

Залишити відповідь