Атлас – це більше, ніж просто м’яка блискуча тканина, яка часто використовується для пошиття маскарадних суконь. Атласне переплетення може складатися з багатьох типів тканин. Воно використовується не лише у весільних сукнях та сукнях подружок нареченої. Атлас відноситься до переплетення, а не до текстилю. Більшість тканин, що характеризуються як атлас, мають м’яку блискучу поверхню, яку можна побачити будь-де, від вечірніх сумок до оббивки.
Атлас є одним з трьох основних текстильних переплетень, поряд з полотняним переплетенням і саржевим переплетенням. Атласне переплетення створює блискучу, м’яку та еластичну тканину з гарним драпіруванням. Атласна тканина характеризується м’якою, блискучою поверхнею з одного боку та більш матовою поверхнею з іншого боку. Це результат техніки атласного плетіння, і є безліч варіацій того, що визначає атласне плетіння.
Атлас походить від середньовічного Китаю, де його виготовляли виключно з шовку. Плетіння зародилося в китайському портовому місті Цюаньчжоу, яке середньовічною арабською мовою називався Зайтун, звідси і сучасна назва сатин. Тканина та методи ткацтва були передані Шовковим шляхом і стали широко вироблятися на Близькому Сході. Італія була першою західною країною, яка виробляла атлас у дванадцятому столітті. Після цього він став популярним у Європі у чотирнадцятому столітті. Насправді, більшість меблів у Версальському палаці має атласну оббивку.
Атласне переплетення характеризується чотирма або більше нитками качка, що проходять поверх однієї нитки основи, або, навпаки, чотирма або більше нитками основи, що проходять поверх однієї нитки нитки. При ткацтві нитки основи нерухомо утримуються на ткацькому верстаті, а нитки качка переплітаються поверх і під основу.
Сатин витканий з довгих безперервних волокон, і сатин визначається довжиною нитки, а не волокном, що використовується. Спочатку атлас виготовляли з шовку, який представляв собою довгу безперервну нитку, витягнуту з кокона тутового шовкопряда. Сучасний сатин також може бути виготовлений із поліестеру та віскози, які можуть бути виготовлені у вигляді довгих ниток.
Існує кілька різних видів атласного переплетення:
Атласні переплетення гнучкіші, ніж тканини з полотняним переплетенням, а сатин зазвичай відомий своїм блискучим оздобленням і красивим драпіруванням. Ось деякі характеристики сатину:
Блискучий фасад. Сатинові переплетення створюють блискучу, м’яку лицьову сторону тканини і матовий виворот за рахунок організації ниток основи та качка. Сатин на дотик м’який і дуже розкішний.
Красиві драпірування. Завдяки концентрації волокон і податливості тканини атласні переплетення створюють м’яке та легке драпірування, що робить їх ідеальними для вечірніх нарядів та портьєрів.
Міцний. Оскільки в атласі використовуються довгі нитки, зіткані дуже туго, отриманий матеріал міцніший за багато тканин полотняного переплетення.
Не мнется. Сатин не мнется так легко, як інші тканини, а товстіший атлас менше схильний до складок.
Проте атлас має і недоліки, такі як:
Існує кілька різних типів атласу. Вони різняться залежно від того, які волокна використовують у переплетенні і який тип атласного переплетення використовується. Ось кілька прикладів атласного плетіння:
Атлас має безліч застосувань від прикраси інтер’єру до моди завдяки безлічі способів використання плетіння, і ось кілька найпопулярніших застосувань.
Сатин – це тканина, виготовлена із коротких штапельних волокон атласного переплетення. Штапельні волокна є короткими волокнами, а не довгими безперервними волокнами, такими як шовк, які називаються філаментними волокнами. Наприклад, з бавовни виходять короткі волокна, які при плетенні так само, як і сатин, утворюють бавовняний сатин.
Шовк – це назва волокна, а атлас – назва текстильного переплетення. Таким чином, шовкові волокна можна використовувати для виготовлення атласу. Але з шовкових волокон можна також плести інші візерунки, які не вважаються атласом. Атлас, з іншого боку, може бути зроблений з будь-яких довгих ниток, не лише з шовку.
Прання та догляд за атласом залежить в основному від виду. Атлас із синтетичних волокон та атлас із бавовни можна прати в домашніх умовах, тоді як атлас із шовку потрібно здавати в хімчистку. При пранні атласних виробів у домашніх умовах є кілька загальних правил: