Як створити капсульний гардероб: 10 предметів першої необхідності
2022-10-25
Размер
Як зняти свої розміри і визначити форму тіла
2022-11-01
Показати все

Що таке атласна тканина? Керівництво за типами, характеристиками та використанням атласу

Атлас

Атлас – це більше, ніж просто м’яка блискуча тканина, яка часто використовується для пошиття маскарадних суконь. Атласне переплетення може складатися з багатьох типів тканин. Воно використовується не лише у весільних сукнях та сукнях подружок нареченої. Атлас відноситься до переплетення, а не до текстилю. Більшість тканин, що характеризуються як атлас, мають м’яку блискучу поверхню, яку можна побачити будь-де, від вечірніх сумок до оббивки.

Що таке атлас?

Атлас є одним з трьох основних текстильних переплетень, поряд з полотняним переплетенням і саржевим переплетенням. Атласне переплетення створює блискучу, м’яку та еластичну тканину з гарним драпіруванням. Атласна тканина характеризується м’якою, блискучою поверхнею з одного боку та більш матовою поверхнею з іншого боку. Це результат техніки атласного плетіння, і є безліч варіацій того, що визначає атласне плетіння.

Яке походження атласу?

Атлас походить від середньовічного Китаю, де його виготовляли виключно з шовку. Плетіння зародилося в китайському портовому місті Цюаньчжоу, яке середньовічною арабською мовою називався Зайтун, звідси і сучасна назва сатин. Тканина та методи ткацтва були передані Шовковим шляхом і стали широко вироблятися на Близькому Сході. Італія була першою західною країною, яка виробляла атлас у дванадцятому столітті. Після цього він став популярним у Європі у чотирнадцятому столітті. Насправді, більшість меблів у Версальському палаці має атласну оббивку.

Що таке атласне плетіння?

Атласне переплетення характеризується чотирма або більше нитками качка, що проходять поверх однієї нитки основи, або, навпаки, чотирма або більше нитками основи, що проходять поверх однієї нитки нитки. При ткацтві нитки основи нерухомо утримуються на ткацькому верстаті, а нитки качка переплітаються поверх і під основу.

Атласне плетіння

Чим відрізняються атласні переплетення?

Сатин витканий з довгих безперервних волокон, і сатин визначається довжиною нитки, а не волокном, що використовується. Спочатку атлас виготовляли з шовку, який представляв собою довгу безперервну нитку, витягнуту з кокона тутового шовкопряда. Сучасний сатин також може бути виготовлений із поліестеру та віскози, які можуть бути виготовлені у вигляді довгих ниток.

Існує кілька різних видів атласного переплетення:

 • 4 джгути атласного переплетення. В атласному переплетенні 4/1 уточна нитка проходить над трьома основними нитками, потім під однією. Воно більш еластичне і має більший розтяг, ніж полотняне переплетення, в якому нитки основи та качка перетинаються у співвідношенні 1/1.
 • 5 джгутів атласного переплетення. Це майже те саме, що і варіант з 4 джгутами. Крім того, що уточна нитка проходить над чотирма нитками основи, а потім під однією.
 • 8 джгутів атласного переплетення. Це гнучка форма атласу. Для отримання такого переплетення уточна нитка проходить над сімома нитками основи, а потім під однією.
Які характеристики атласу?

Атласні переплетення гнучкіші, ніж тканини з полотняним переплетенням, а сатин зазвичай відомий своїм блискучим оздобленням і красивим драпіруванням. Ось деякі характеристики сатину:
Блискучий фасад. Сатинові переплетення створюють блискучу, м’яку лицьову сторону тканини і матовий виворот за рахунок організації ниток основи та качка. Сатин на дотик м’який і дуже розкішний.
Красиві драпірування. Завдяки концентрації волокон і податливості тканини атласні переплетення створюють м’яке та легке драпірування, що робить їх ідеальними для вечірніх нарядів та портьєрів.
Міцний. Оскільки в атласі використовуються довгі нитки, зіткані дуже туго, отриманий матеріал міцніший за багато тканин полотняного переплетення.
Не мнется. Сатин не мнется так легко, як інші тканини, а товстіший атлас менше схильний до складок.

Проте атлас має і недоліки, такі як:

 • Легко зачіплюється. Нитки можуть легко потрапити до атласного переплетення, що залишає непривабливі зачіпки.
 • Важко працювати. Оскільки сатин м’який і слизький, він може бути невблаганний у процесі шиття.
Атласна тканина

Які бувають види атласу?

Існує кілька різних типів атласу. Вони різняться залежно від того, які волокна використовують у переплетенні і який тип атласного переплетення використовується. Ось кілька прикладів атласного плетіння:

 • Античний атлас. В античному атласі як уткові нитки використовується нерівномірно скручена пряжа. Він витканий у вигляді 5 джгутів або 8 джгутів.
 • Атлас баронет. У цій формі атласу використовуються віскозні нитки основи та бавовняні нитки. Вона вважається надзвичайно блискучою.
 • Шармез. Сатин шармез, від французького слова «чарівниця», дуже легкий, з легким драпіруванням і має традиційні характеристики атласу з блискучою лицьовою стороною та матовою стороною.
 • Crepe back satin. Crepe back satin двосторонній: одна сторона має блискучу атласну обробку, а зворотний бік має крепову текстуру.
 • Герцогиня атласна. Щільна тканина. Він жорсткіший і менш блискучий, ніж стандартний атлас. Його зазвичай фарбують в однотонні кольори та використовують для суконь.
 • Месалін. Цей вид атласу дуже легкий і блискучий, і зазвичай його тчуть із віскози чи шовку.
 • Полісатін. Це абревіатура атласу, тканого із поліефірних ниток.
 • Slipper satin. Цей атлас є щільною тканиною середньої щільності, яка використовується для виготовлення аксесуарів, взуття та одягу.

Як використовується атлас?

Атлас має безліч застосувань від прикраси інтер’єру до моди завдяки безлічі способів використання плетіння, і ось кілька найпопулярніших застосувань.

 • Плаття. Атлас є основним продуктом для вечірніх та весільних суконь через його красиве драпірування та блискуче відчуття.
 • Оббивка. Одне з перших застосувань сатину в Європі було для декоративних меблів у Версальському палаці, і сатин досі використовується для виготовлення наволочок, стільців та інших видів м’яких меблів.
 • Простирадла. Оскільки плетіння еластичне та м’яке, сатин часто використовується для постільної білизни.
 • Взуття. Від балеток до дизайнерських туфель на підборах атлас – це тканина, яку вибирають дизайнери взуття.
 • Модні аксесуари. Вечірні сумки та клатчі часто роблять із атласу.
У чому різниця між атласом та сатином?

Сатин – це тканина, виготовлена із коротких штапельних волокон атласного переплетення. Штапельні волокна є короткими волокнами, а не довгими безперервними волокнами, такими як шовк, які називаються філаментними волокнами. Наприклад, з бавовни виходять короткі волокна, які при плетенні так само, як і сатин, утворюють бавовняний сатин.

У чому різниця між атласом та шовком?

Шовк – це назва волокна, а атлас – назва текстильного переплетення. Таким чином, шовкові волокна можна використовувати для виготовлення атласу. Але з шовкових волокон можна також плести інші візерунки, які не вважаються атласом. Атлас, з іншого боку, може бути зроблений з будь-яких довгих ниток, не лише з шовку.

Посібник з догляду за тканиною: як доглядати атлас?

Прання та догляд за атласом залежить в основному від виду. Атлас із синтетичних волокон та атлас із бавовни можна прати в домашніх умовах, тоді як атлас із шовку потрібно здавати в хімчистку. При пранні атласних виробів у домашніх умовах є кілька загальних правил:

 • Стирайте вручну або в делікатному режимі в холодній воді з миючим засобом.
 • Не вішайте сухий сатин і не вичавлюйте його насухо, оскільки сатин може легко втратити форму, тому не вичавлюйте виріб.
 • Не кладіть сатин у сушарку. Натомість покладіть сушитися на чистий рушник.

Залишити відповідь